Művészet és mesterség a kocsigyártásban
“Művészet és mesterség a kocsigyártásban”
Kovácsművészeti Továbbképző Szaktábor
Aszód
2008. augusztus 1-3.
A Magyarországi Kovácsmíves Céh 2004 óta minden évben megrendezte a “Művészet és mesterség a kocsigyártásban” című szaktáborát az ICSSZEM Aszódi Javítóintézetével együttműködve.
A népi kovácsmesterségben a szekérvasalás a szakma csúcsát jelentette mesterségbeli és művészeti szempontból egyaránt, ezért tartjuk rendkívül fontosnak ennek a tudásnak az életben tartását. Az idén ötödik alkalommal megrendezett tábor programjában a szekéreleje, hátulja, kerékvasalás után eljutottunk a szekér oldal vasalásainak témájához. A parasztszekér oldalának vasalatai esztétikai szempontból a legigényesebbek, hiszen ezek vannak leginkább szem előtt. Funkcionális szempontból kevésbé igénybe vettek, és a legjobb lehetőséget kínálják a mester fantáziájának szabad megnyilvánulására. A gyakorlati munkában a résztvevők régi minták alapján szabadon tervezhették meg az oldalvasalások kiképzését.

A “Művészet és mesterség a kocsigyártásban” Továbbképző Szaktábor
Időpontja: 2008. augusztus 1-3.
Téma: szekér oldal-vasalatok
Szakmai programja:
- Gyakorlati munka: a szekér oldalának vasalatai
A három napos programban 14 kovács az ország különböző részeiből Csiszár Tibor látómester irányításával a Céh mobil műhelyeiben régi szekérvasalások mintáinak alapján saját terveik szerint készítettek felső borítást, kötővasakat, lőcsgúzsokat és rakonca fészkeket. - Elméleti előadások:
-a magyar parasztszekér tájegységi és funkcionális változatai
-az oldalvasalatok díszítményei, táji változatai
-beszámoló a Leonardo mobilitas program kereteiben megvalósult, kovácsoknak szervezett Ausztiai továbbképző szakmai gyakorlatról.

A századfordulón létesült tanműhely-épületek – egykori kocsigyártó kovácsműhellyel – és a köztük fekvő őspark ideális helyszínt biztosított a továbbképzés megrendezéséhez. Az előadások megtartásához megfelelő termet az Intézet biztosította.

- Szakmai gyakorlat: A helyszínen felállítottunk 2 db műhelyszínt, amelyekben a találkozó résztvevői a továbbképzés 3 napja alatt folyamatosan gyakorolták a megbeszélt és bemutatott technikákat.
- Szakmai előadások:
Előadók:
Takáts Zoltán iparművész
Szné dr. Nemes Éva projektmenedzser
A szakmai előadások minden érdeklődő előtt nyitottak voltak.
Szakmai vezető:
Csiszár Tibor kovácsmester - Videofilm:
az eddigi és a következő szaktáborok szakmai anyagából a parasztszekér vasalását bemutató dokumentumfilmet szeretnénk készíteni. Ezért a gyakorlati munkát az előző alkalmakhoz hasonlóan most is video filmre rögzítettük.

- 1. nap:
– érkezés, regisztráció, csoportbeosztás
– bevezető előadás
– szakmai gyakorlat megkezdése
– nyitó vacsora - 2. nap:
– a technikák különböző alkalmazásainak bemutatása, gyakorlása
– este előadás, példák bemutatása és elemzése - 3. nap:
– az elkészült alkatrészek összeállítása
– a munkák elemzése, tapasztalatok megbeszélése
– búcsúebéd
– hazautazás
