A két világháború áldozatainak készül emlékmű Devecseren
Németh Szabolcs kollégánkhoz és Céhtársunkhoz látogattam a napokban Devecserbe, hogy megnézzem, milyen alkotást készítenek jelenleg.
Nagy fába vágta a fejszéjét Szabolcs, a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt. Devecser város önkormányzatának felkérésére készít felajánlásként háborús emlékművet az elesettek emlékére. A tervezett emlékhelyen kőbe vésve feltüntetik majd a devecseri I. és a II. világháborús áldozatok nevét, száznál több katonáét, mielőtt végleg a feledés homályába vesznének. Hiánypótlás az utolsó pillanatban.
A 60 cm vastag, 4 méteres vörösfenyő oszlop tetején álló, karddal a karmai közt felszállásra készülő Turulmadár evezőtollai 7 méternél magasabbra érnek majd. A madár tervezett súlya 700 kg lesz, Szabolcs 6 és 8 mm vastag anyagokból tervezi kikovácsolni a testet és a tollazatot. Ilyen technikával -kovácsolva-, még nem készült turul. A Tatabányán vagy a Budai várban álló Turul emlékmű öntött bronzszobor. Hatalmas kihívás, rengeteg munka, nagy dicsőség, ha elkészül.
A vázlatterveket Szabolcs készítette, és az Önkormányzat testülete döntött arról, milyen anyagokból és milyen méretű legyen az emlékmű. Járóka Attila vállalta a kőmunkák, Ifj. Kozma György a famunkák elkészítését (szintén felajánlásból), de a szakmunkák összehangolása, a tervezés és a kivitelezés dandárja Szabolcs vállára nehezedik, aki még a beton talapzat bevasalását is megtervezte, de a faoszlopon végzett utolsó finombeállítások is rá hárultak mikor felpántolták az oszlopot.
A munka költségeit az Önkormányzat fedezi, de szinte csak a költségeket (ami így is több millió forint).
Úgy tűnik, Szabolcsnak kifogyhatatlan energiái vannak. Szeret birkózni az anyaggal, nevetve mondogatja: A súly a megbízhatóság jele!
Az oszlop elkészült vaspántjait 15 mm vastag laposvasakból kovácsolta le, 20 mm átmérőjű acélcsavarok szorítják össze a szerkezetet a fa oszlopon.
Valójában helytelen lenne egyes számban írni a teljesítményről. Németh Szabolcs második generációs kovácsdinasztia sarja, édesapja, Németh Péter alapította kovácsműhelyüket egykor, ahol most három testvér dolgozik. Szabolcs mellett két öccse, Róbert és Zoltán együtt dolgoznak ezen a feladaton is. Mindhárman képzett kovácsok, együtt félelmetesen hatékony és képzett csapatot alkotnak, nem sokan tudnák utánuk csinálni azt, amiket bevállalnak. Szabolcs szeret kísérletezni, így szakmai kihívásnak tekintenek minden munkát, ha kell, szerszámokat és gépeket is készít a feladat megoldásához.
A két idősebb testvér, Szabolcs és Róbert 18 hónapos szakmai gyakorlatot csinált végig egykor, egymást váltva az Amerikai Egyesült Államokban is egy “practical training” program keretében. Francia kovácstechnikát tanultak a Les Metalliers Champenois nevű cégnél, egy francia alapítású, Amerikában nagy hírű díszműkovács vállalkozásnál.
A cég leghíresebb munkája a “Statue of Liberty”, a Szabadságszobor restaurálása volt, a francia anyavállalat amerikai felkérésre ezért szervezett egy csapatot az USA-ba. A szobor kezében tartott fáklyát teljesen újra gyártották, és eredeti technikával a múzeum részére elkészítették a szobor arcát és más részleteit is.
Németh Szabolcs 2000 óta a Magyarországi Kovácsmíves Céh tagja, aktívan részt vesz a közösség életében. A 2003-as Ajkai Nemzetközi Kovácstalálkozó egyik szervezője volt, két évig nótáriusa is a Céhnek, de ha kellett, segített a Céh műhelyszíneinek karbantartásában is.
Most, az elkészült részeket látva, kíváncsian várom a folytatást. Írásomat –remélhetőleg- néhány héten belül izgalmas munka és részletfotókkal folytathatjuk.
Szombathy G.